Bugün 19 NİSAN 2014  Saat: 13:19:30 Mağaza Ana sayfa     Hakkımızda     Üretici Eğitimi     Alara TV     Haberler
   
   
Ana Sayfa
Bütün Haberler
Duyuru ve Etkinlikler
Modern Meyvecilik
Basında Alara
Sağlık Köşesi
 
Arama  
Site içi arama

 
Son Yazılar  
 • Bahçe Kurulurken Bilinmesi Gerekenler
 • ÇUKUROVA DA KALİFORNİA MODELİ İLE MODERN MEYVECİ
 • Süper Meyve Nar Tanesi , Nur Tanesi
 • TÜRKİYE’DE GIDA POLİTİKASI
 • GIDA FİYATLARI NEDEN ARTIYOR
 • MEYVE VE SEBZE İHRACATIMIZ VE SORUNLARI
 • Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Türkiye
 • AB ÜYELİKTE TARIM ÜRÜNLERİMİZİN FIRSATLARI
 • TOPTANCI HAL YASA TASARISININ...
 • MODERN MEYVECİLİĞE YATIRIM YAPALIM
 
 
Marifetli Tüplü Fidan İle Hızlı ve Yüksek Kazanç

Marifetli Tüplü Fidan İle Hızlı ve Yüksek Kazanç

      Geleneksel olarak üretici ve hobi bahçesi kuranlar, açık köklü fidanları, Aralık-Nisan dönemindeki 5 aylık kış döneminde dikebilmektedirler. Yeni model Modern Meyve yetiştiriciliğinde, kısıtlı bir zaman dilimi yerine, yılın her günü,365 gün, dikim yapılabilecek, Bahçe kurulabilecek düzen, Avrupa ve Amerika´da geliştirilen yeni sistem ve tekniklerle imkan bulmuştur.


 


     Açık köklü fidanlar, bitkinin uyku döneminde, Sonbaharda yaprak dökümü ile başlayıp, İlkbaharda çiçek açtığı dönem süresi içerisinde, dikilebilmektedir. Toprağa dikilecek fidanın uykuda olmasına ve çiçek ve yaprak açmamış olmasına dikkat edilmelidir. Fidan dikiminde, tutma oranını yükseltmek ve kurumaları engellemek için; dikimi planlanan fidan köklerinin bir gün boyunca su içerisinde bekletildikten sonra dikilmesi uygundur.


 


     Fidan dikiminin Nisan, Mayıs aylarına kaydırıldığı bölgelerde, yayla ve yüksek rakımdaki dağlık alanlarda zorunlu olarak geç tarihte dikim söz konusu olabilir. Fidan yetiştiriciliği yapılan birçok ılıman bölgede ağaçlar ve fidanlar çiçek açma dönemine girmiş olabilirler. Uyanma başlamış olan fidanların dikimi sağlıklı olmayabilir. Riskleri asgariye indirebilmek için geç fidan dikimi yapılacak bölgelerde çiçek açmamış fidan bulmak zorunluluğu vardır.


 


     Modern Meyvecilik kültürü olan ülkelerde, soğuk hava deposunda, özel şartlar altında muhafaza edilmek suretiyle, Nisan-Mayıs aylarına kadar, fidanlar uykuda tutulabilirler. Bu sayede, çiçek açmamış ve uyku durumu devam eden fidanlar,bu aylarda geç dönemde sağlıklı olarak dikilebilir.


 


     Son yıllarda, TÜPLÜ FİDAN dikerek meyve üretimi sayesinde erken verim olmak suretiyle MEYVE ÜRETİMİNDE hızlı geri dönüşüm sağlanmaktadır. Tüplü fidan, naylon torba veya saksı içerisindeki, torf ile pomza karışımı toprak içerisinde yetiştirilmektedir. Kış döneminde dikilen fidanlar gibi açık köklü değildir.


 


     Tüplü fidanların kökleri özel toprak karışımı içerisinde,yaşamını ve gelişimini 365 gün sürdürmektedir.Yılın her günü ve senenin 365 günü toprağa aktarılabilmektedir.Bu tarz bahçe kurulurken Modern sulama tesisinin dikim öncesi hazır olması şarttır.Tüp veya saksı içerisindeki bitkinin toprağa aktarıldıktan sonra kök gelişimi ve dikildiği toprakla bütünleşmesi önemlidir.


 


      Haziran-Temmuz ve Ağustos dönemlerinde tüplü fidan gelişimi çok hızlıdır ve yeni gelişen sürgünler körpedir. Bu dönemde tüplü fidanların Fidanlıklardan dikim yapılacak bahçelere nakli süresince çok dikkatli olunmalıdır.


 


      Daha garantili yöntem olarak, Bahçe kurulurken Tüplü Fidan siparişinin erken verilmesi ve Haziran-Temmuz, Ağustos aylarında toprak sürüm ve arazi hazırlık işlemlerinin yapılması ve Modern su tesisatının tamamlanmasını takiben Eylül ayında dikim yapılması önerilmektedir.


 


      Eylül döneminde, tüp içerisindeki fidanın sürgünleri pişkinleşmiş olmaktadır. Nakliyede dal kırılması veya fidanın hırpalanması asgariye indirilmektedir.        


 


      Bahçe tesis edilirken, Eylül ayında tüplü fidan dikimi ile kış döneminde çıplak köklü fidan dikim düzenleri karşılaştırıldığı zaman, gelir düzeyinde ve yatırımın hızlı geri dönüşünde, Tüplü fidan lehine avantaj vardır. Örnek olarak, 2008 Mart ayında, kış döneminde açık köklü fidanla Bahçe kuruluşu ve 2007 Eylül ayında tüplü fidan dikimi yapılarak tesis edilen bahçeler karşılaştırıldığında, 2012 yılına kadar, 5 yıllık sürede tüplü fidan lehine dekar başına 3.000 YTL üzerinde, ekstra gelir farkı vardır. Erken verim ve yüksek miktarda verimden dolayı, Tüplü fidanla bahçe tesisinin farklı getirişi vardır. Tüplü fidan dikimi pratik ve sağlıklıdır. Dikim ve sonrası fire vermemektedir. Tüplü fidanlar, dikildikten sonra toprakla çok kısa sürede bütünleştiği için, yaşamlarında duraklama olmadan hızlı şekilde gelişir ve meyve vermeye başlar.5 yıllık süre içerisinde Tüplü fidanın artı verimlilikleri sayesinde, Açık köklü bahçelerden daha çabuk verime yatarak, gelire dönüşmektedir.


 


      Sezona ve bütçeye göre, açık köklü, kamçı fidan, açık köklü dallı fidan ve tüplü fidan ile Modern bahçe tesis edilebilir.Yatırımın hızla dönüşümü, tüplü fidan ile bahçe kurularak sağlanabilir.Kurulacak bahçenin boyutu ne olursa olsun, tüplü fidan karlı yatırım aracıdır. 
Ajax Uygulaması Çalıştırılamadı.

 
Yavuz Taner CEO
Bahçe Kurulurken Bilinmesi Gerekenler
Dr. Cihangir Korkmaz
 
Doç.Dr.Hasan Vural
TÜRKİYE’DE GIDA POLİTİKASI
Yük.zir.muh.Hakan YILDIZ
Üreten Bir Türkiye İçin
 
2. YTL
4  YTL
2. YTL
1  YTL
3. YTL
 YTL
 
 

   
Copyright Alara Fidan © 2008 Tüm hakları saklıdır